Integracyjna rola przedszkola

przedszkole integracyjne

Stając przed wyborem odpowiedniego przedszkola dla naszego dziecka, warto rozważyć zapis do przedszkola integracyjnego. W tego typu placówkach bawią się, uczą i współpracują ze sobą dzieci w pełni zdrowe oraz dzieci z pewnego typu zaburzeniami, bądź chorobami. Wszyscy mają takie same prawa i obowiązki, wszyscy podążają wspólnym programem. Dzięki temu dzieci uczą się szczególnego typu współpracy i współczucia.

Dla kogo przedszkole integracyjne?

Aby przedszkole integracyjne spełniało swoją funkcję, uczęszczają do niego dzieci w pełni zdrowe oraz z pewnymi zaburzeniami – fizycznymi, emocjonalnymi, umysłowymi. W przedszkolach tego typu doskonale odnajdują się najmłodsi z upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami mówienia, zespołem Aspergera, niedosłyszące, na wózkach inwalidzkich, ale nawet z astmą. Ważne, że są włączone do zdrowej grupy rówieśników, z którymi wspólnie mogą się uczyć i bawić. To relacja obustronna – dzieci zdrowe uczą się zrozumienia i współczucia, a dzieci z zaburzeniami czują, że mają takie same prawa i możliwości jak dzieci zdrowe. Z biegiem czasu taka współpraca staje się codziennością i nie jest już niczym niezwykłym w późniejszej edukacji i życiu.

Jakie są zalety przedszkola integracyjnego?

Poza integracyjną funkcją tego typu przedszkoli placówki mają szereg innych zalet. Przede wszystkim, dzieci współpracują w małych grupach. Dla każdego dziecka ustalany jest, we współpracy z rodzicami, okres adaptacyjny. Przedszkola są wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych, które ułatwiają rozwój dzieci z zaburzeniami. Główną zaletą jest jednak doświadczona i specjalnie wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która działa zgodnie z przygotowanym przez MEN programem. Dodatkowo dla rodziców prowadzone są grupy wsparcia. Każdy z nich ma możliwość stale i na bieżąco monitorować pracę i rozwój swojego dziecka.

Ogromną zaletą przedszkola integracyjnego jest wybór profilu oraz terapii behawioralnej – możemy zdecydować czego i jak będzie się uczyć nasze dziecko. Język angielski, zajęcia muzyczne, terapia przez sztukę, dogoterapia, zajęcia z psychologiem to tylko kilka propozycji, dzięki którym dziecko odnajdzie się w swojej małej społeczności.