Fakty i mity na temat przedszkoli niepublicznych

przedszkole

Każdemu rodzicowi zależy na jak najlepszym przygotowaniu dziecka do startu w dorosłe życie. W Polsce liczba przedszkoli publicznych jest bardzo niska, alternatywę dla nich stanowią przedszkola niepubliczne. Wielu rodziców jest gotowych płacić wysokie czesne dla dobra swoich dzieci. W Internecie i wśród znajomych możemy znaleźć różne opinie na temat przedszkoli niepublicznych, ale czy wszystkie z nich są prawdziwe i wiarygodne? Sprawdźmy to!

Życie społeczne

MIT: Dziecko nie nauczy się twardych zasad trudnego życia. Jest upośledzone społecznie i nie umie samo wykonać najprostszych czynności.

FAKT: Jest to nieprawdą. Wiele przedszkoli niepublicznych wykorzystuje ten sam program i strategie wychowawcze, co przedszkola państwowe. Maluchy w takim przedszkolu ćwiczy takie same zachowania społeczne z rówieśnikami, z jakimi spotkałby się również w przedszkolu państwowym.

Postęp dzieci i agresja

MIT: Przepełnione sale w publicznych przedszkolach blokują rozwój dziecka oraz wywołują u niego agresję.

FAKT: Publiczne przedszkola rzeczywiście są przepełnione oraz niedofinansowane, ale poziom edukacji oraz stopień agresji w grupie zależy docelowo od umiejętności przedszkolanki, jej doświadczenia oraz jej stanu emocjonalnego.

Prawo oświatowe

MIT: Prawo oświatowe stosuje się tylko do przedszkoli państwowych.

FAKT: Przepisy prawa oświatowego obowiązują oba typy przedszkoli, ale nie w takim zakresie.

Wychowywanie dzieci

MIT: Zadaniem przedszkola jest wychowywanie dzieci.

FAKT: To rodzice wychowują dzieci, a zadaniem przedszkola jest wspomaganie rodziców w tym procesie oraz zapewnienie dziecku jak najlepszego komfortu rozwojowego.

Funkcja przedszkola

MIT: Przedszkole to przechowalnia

FAKT: Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko aktywnie spędza czas przez cały pobyt. Harmonogram dziecka jest pełen zajęć i atrakcji, które rozwijają je pod różnymi względami.

Dziecko a przedszkole

MIT: Są dzieci, które nie nadają się do przedszkola.

FAKT: Jeżeli dziecko jest zdrowe, nie ma żadnych większych problemów, to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby nie chodziło do przedszkola. Naturalną rzeczą jest, że nasz potomek potrzebuje czasu do adaptacji z nowym otoczeniem. Może się także zdarzyć tak jak każdemu z nas, że po prostu nie ma ochoty na wykonywanie swoich „obowiązków”.

Mamy nadzieję, że temat przedszkoli niepublicznych jest teraz dla Państwa jasny i że rozwialiśmy Państwa wszystkie wątpliwości. Jeśli szukają Państwo przedszkola, bądź mają więcej pytań, zapraszamy do kontaktu, a udzielimy wszystkich potrzebnych informacji.