Arteterapia czyli leczenie przez sztukę

dzieci ćwiczą

Arteterapia jest to leczenie przez sztukę, czyli przez muzykę, plastykę, taniec czy też literaturę. W tego rodzaju terapii nie ma znaczenia czy pacjent potrafi grać, tańczyć, śpiewać lub malować. Nie liczy się żaden talent, ponieważ chodzi tu zupełnie o coś innego. Nikt nikogo nie ocenia, ponieważ jest to rodzaj psychoterapii. 

Taniec, śpiew, rysunek czy inna twórczość jest furtką do emocji i uczuć pacjenta, zamkniętego w swoim świecie i ma na celu wejście do jego wnętrza, dotarcie do niego, poprzez jedną z metod, m.in. arteterapię. Arteterapia jest wskazana dla osób w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Jest niezwykle skuteczną metodą, ponieważ osoby mające problemy natury emocjonalnej bez problemu otwierają się szczególnie przez sztukę, która pozwala im tworzyć, poczuć się artystami.

Jakie problemy leczy arteterapia?

Arteterapia jest stosowana u osób zmagających się z depresją, nerwicą, uzależnieniami, zaburzeniami lękowymi, traumą czy komunikacją werbalną. Jest niezwykle skuteczna u osób niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci autystycznych i po ciężkich przeżyciach emocjonalnych. Arteterapia pomaga odprężyć się, zapomnieć i oderwać się od codzienności, rozluźnić. Metoda usuwa wszelkiego rodzaju blokady, które są przyczyną zamknięcia się w świecie wewnętrznym. Ponadto zmniejsza napięcia i dodaje pewności siebie. Osoby z kompleksami, powinny z niej korzystać, ponieważ otwierają się na świat i myślą pozytywnie. Odkrywają się na nowo i zaczynają dostrzegać swoje talenty, o których do tej pory nie wiedzieli. Odzyskują wolę walki, wiarę w siebie, poczucie własnej wartości.

Jakie są metody arteterapii?

Jest wiele metod arteterapii, ale najbardziej popularnymi są zajęcia ze sztuki. Odpowiednią formę doradza psychoterapeuta. Jedną z nich jest terapia np. przez sztukę: rysunek, malarstwo, rzeźba, itp., choreoterapia: przez ruch i taniec, uwalniająca napięcia, czy muzykoterapia, śpiew, gra na instrumencie czy słuchanie muzyki. Powyższe metody pozwalają oderwać się od codziennych problemów, ale też pokonać wszelkiego rodzaju blokady, zarówno przez najmłodszych, jak i najstarszych pacjentów. Doskonale wiemy, że pomocy potrzebują osoby w każdym wieku, ponieważ chociażby strach, paniczny lęk, stres, nerwica, czy w końcu depresja, to stany psychiki, z którymi zmagają się osoby w każdym wieku. Chorzy na nowotwory także powinni korzystać z arteterapii, ponieważ pomoże im przestać nieustannie myśleć o schorzeniu i odnaleźć spokój oraz odzyskać chęć do życia i walki.

Jaka metoda arteterapii jest stosowana u dzieci?

Arteterapia wprowadzona w Akademii Przedszkolaka Małe Kroczki, wykorzystuje sztukę do nauki i zabawy. Najmłodsi rozwijają się i uczą nowych rzeczy, a przy tym pozbywają się lęku, smutku i depresji. Przedszkole oferuje bogaty wybór zajęć rozwijających wyobraźnię, dzięki czemu odzyskują sprawność manualną i rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci potrafią się skoncentrować, uspokoić i rozwijać osobowość. Arteterapia ułatwia dzieciom wyrażanie myśli i emocje, więc maluchy stają się spontaniczne i bardziej śmiałe. Dzieci rozumieją nie tylko siebie, ale też innych ludzi oraz otaczający świat. W Akademii Przedszkolaka Małe Kroczki dzieci rozwijają także swoje pasje i zainteresowania. Podczas zabawy wykorzystywane są instrumenty, które uczą dzieci wyrażania emocje bez konieczności wypowiadania słów. Maluchy ćwiczą koncentrację. W przedszkolu prowadzone są także zajęcia plastyczne, na których dzieci mogą rysować, malować oraz tworzyć dzieła z różnych materiałów.